Lampy Ciśnieniowe

Pełna wersja: powłoki chrom i mosiadz (renowacja)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Można i tak, ale taki zabieg wyżera stop i zostaje sama miedź zamiast mosiądzu. Generalnie nie polecam, ale potrenować na jakichś odpadach zawsze można Smile
(31-10-2013, 13:52)divemaster napisał(a): [ -> ]Do mosiądzu sypiemy 3 torebki kwasku cytrynowego i zalewamy wrzątkiem albo gotujemy godzinę czy dwie zostawiamy na noc - odpada syf i mosiądz robi się czerwony - potem czyścimy go np. szmatką z jakimś cifem i błyszczy (jak psu... ) można dodatkowo wypolerować.

W testach Wink


(31-10-2013, 13:52)divemaster napisał(a): [ -> ]Żelastwo gotujemy w jakiejś coli ( po odgazowaniu)można dodać fosolu i zostawiamy na noc - (jeśli boimy się normalnej elektrolizy w sodzie) Jeśli są wżery albo dziury - to rdza z nich odpadnie- jak są dziury to i tak są i nic im nie pomoże poza lutowaniem, rzdy trzeba się pozbyć i koniec, potem zneutralizować kwas w sodzie kaustycznej - (kret).

Jakie stężenie tego kreta ma być?? Zalać bezpośrednio z opakowania czy wymieszać z wodą.
Mi by tu pasowało nieco go rozwodnić chociażby dlatego, że kwas fosfotowy zawarty w coli ma miskie stężenie i nie chciał bym przegiąć.

@divemaster - możesz nieco bardziej opisać proces elektrolizy w sodzie?
Kret oczywiście z wodą rozcieńczony - i to już na koniec po czyszczeniu w kwasku cytrynowym aby zneutralizować działanie kwasu, aby nie rozpuszczał dalej. Nie ma znaczenia ile - mało np 1 łyżka stołowa na 5l. A na koniec wypłukać w zwykłej wodzie.

Nie wolno mieszać kreta z kwaskiem i zalewać wodą
- bo jedno to kwas drugie zasada , pożrą się gwałtowenie i wypadek murowany!!! Poparzy oczy skórę albo inna krzywdę zrobi...

Tak samo można postąpić z wnętrzem zbiornika.
Kwasek cytrynowy do czyszczenia zbiornika to nie jest najlepsze rozwiązanie. W dłuższej perspektywie może spowodować pękanie mosiądzu. Jeśli już ktoś uprze się na kwasek, to można go stosować do masywniejszych części jak zakrętki, parowniki itp. Zbiorniki najlepiej czyścić mechanicznie.
Taj jak napisał Piotr - kwas cytrynowy powoduje wyciąganie z mosiądzu cynku - pozostaje tylko miedź - dlatego robi się czerwony. Można używać do czyszczenia, ale raczej kontrolując proces, a nie zostawiając na noc.
Faktycznie, elementy mosiężne zrobiły się czerwone. Jednak w większości udało się go zażółcić czyszcząc cifem.
Co do zbiornika, to ja walczę z metalowym Hasag'a 351L, więc tam kwasek cytrynowy ani inna cola nie zaszkodzi Smile
Do odrdzewiania żelaza podobmo najlepsza jest... melasa rozrobiona z wodą. Nie wiem czy to da się u nas kupić ale działa genialnie. Równie dobry jest też sok z... kto zgadnie? Z jabłek Smile bo idealnie rozpuszcza rdzę a nie zjada metalu. Proces podobno powinien trwać do tygodnia- nie próbowałem osobiście robię elektrolizę w sodzie czyszczacej- nie mylić z kaustyczna.. jedna elektroda na pożarcie druga jest element czyszczony - szybkość procesu regulujemy natężeniem prądu. Są filmy na youtube jak to działa. Jeśli nie boimy sie rozhartowania stali - to ogień z palnika lutlampy tez cuda działa, rdza odpada - ale to metoda na śruby nakrętki - które można po rozgrzaniu wrzucić do zimnej wody i zahartować z powrotem..
Melase da się zorganizować.
Ciekawi mnie jak sprawdzi się ODRDZEWIACZ firmy Dargon w porównaniu do FOSOL'a
Zawiera on kwas fosforowy (V) 25%. Fosol to: 10%-owy H2SO4 + 0,005%- owy 2(C6H5*CH2)SO (siarkotlenek dwubenzylu)

Ciekawe czy ten dragonowy będzie mniej inwazyjny (delikatnieszy)?
Środek do czyszczenia chromów,niklu,mosiądzu,miedzi testowałem na swoich kuchenkach Optimusie i Bat oraz kranach w łazience ładnie czyści mosiądz przecena w Rossmanie do 4zł.Nie sugerujcie się ceną choć nie powala to środek jest dobry jak za takie pieniądze.
Stron: 1 2 3