Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
powłoki chrom i mosiadz (renowacja)
#11
Można i tak, ale taki zabieg wyżera stop i zostaje sama miedź zamiast mosiądzu. Generalnie nie polecam, ale potrenować na jakichś odpadach zawsze można Smile
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#12
(31-10-2013, 13:52)divemaster napisał(a): Do mosiądzu sypiemy 3 torebki kwasku cytrynowego i zalewamy wrzątkiem albo gotujemy godzinę czy dwie zostawiamy na noc - odpada syf i mosiądz robi się czerwony - potem czyścimy go np. szmatką z jakimś cifem i błyszczy (jak psu... ) można dodatkowo wypolerować.

W testach Wink


(31-10-2013, 13:52)divemaster napisał(a): Żelastwo gotujemy w jakiejś coli ( po odgazowaniu)można dodać fosolu i zostawiamy na noc - (jeśli boimy się normalnej elektrolizy w sodzie) Jeśli są wżery albo dziury - to rdza z nich odpadnie- jak są dziury to i tak są i nic im nie pomoże poza lutowaniem, rzdy trzeba się pozbyć i koniec, potem zneutralizować kwas w sodzie kaustycznej - (kret).

Jakie stężenie tego kreta ma być?? Zalać bezpośrednio z opakowania czy wymieszać z wodą.
Mi by tu pasowało nieco go rozwodnić chociażby dlatego, że kwas fosfotowy zawarty w coli ma miskie stężenie i nie chciał bym przegiąć.

@divemaster - możesz nieco bardziej opisać proces elektrolizy w sodzie?
#13
Kret oczywiście z wodą rozcieńczony - i to już na koniec po czyszczeniu w kwasku cytrynowym aby zneutralizować działanie kwasu, aby nie rozpuszczał dalej. Nie ma znaczenia ile - mało np 1 łyżka stołowa na 5l. A na koniec wypłukać w zwykłej wodzie.

Nie wolno mieszać kreta z kwaskiem i zalewać wodą
- bo jedno to kwas drugie zasada , pożrą się gwałtowenie i wypadek murowany!!! Poparzy oczy skórę albo inna krzywdę zrobi...

Tak samo można postąpić z wnętrzem zbiornika.
serwisploterow.myds.me - jeśli potrzebujesz naprawić coś na pograniczu elektroniki, automatyki, łączności odezwij się prywatnie Idea
#14
Kwasek cytrynowy do czyszczenia zbiornika to nie jest najlepsze rozwiązanie. W dłuższej perspektywie może spowodować pękanie mosiądzu. Jeśli już ktoś uprze się na kwasek, to można go stosować do masywniejszych części jak zakrętki, parowniki itp. Zbiorniki najlepiej czyścić mechanicznie.
#15
Taj jak napisał Piotr - kwas cytrynowy powoduje wyciąganie z mosiądzu cynku - pozostaje tylko miedź - dlatego robi się czerwony. Można używać do czyszczenia, ale raczej kontrolując proces, a nie zostawiając na noc.
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#16
Faktycznie, elementy mosiężne zrobiły się czerwone. Jednak w większości udało się go zażółcić czyszcząc cifem.
Co do zbiornika, to ja walczę z metalowym Hasag'a 351L, więc tam kwasek cytrynowy ani inna cola nie zaszkodzi Smile
#17
Do odrdzewiania żelaza podobmo najlepsza jest... melasa rozrobiona z wodą. Nie wiem czy to da się u nas kupić ale działa genialnie. Równie dobry jest też sok z... kto zgadnie? Z jabłek Smile bo idealnie rozpuszcza rdzę a nie zjada metalu. Proces podobno powinien trwać do tygodnia- nie próbowałem osobiście robię elektrolizę w sodzie czyszczacej- nie mylić z kaustyczna.. jedna elektroda na pożarcie druga jest element czyszczony - szybkość procesu regulujemy natężeniem prądu. Są filmy na youtube jak to działa. Jeśli nie boimy sie rozhartowania stali - to ogień z palnika lutlampy tez cuda działa, rdza odpada - ale to metoda na śruby nakrętki - które można po rozgrzaniu wrzucić do zimnej wody i zahartować z powrotem..
serwisploterow.myds.me - jeśli potrzebujesz naprawić coś na pograniczu elektroniki, automatyki, łączności odezwij się prywatnie Idea
#18
Melase da się zorganizować.
#19
Ciekawi mnie jak sprawdzi się ODRDZEWIACZ firmy Dargon w porównaniu do FOSOL'a
Zawiera on kwas fosforowy (V) 25%. Fosol to: 10%-owy H2SO4 + 0,005%- owy 2(C6H5*CH2)SO (siarkotlenek dwubenzylu)

Ciekawe czy ten dragonowy będzie mniej inwazyjny (delikatnieszy)?


Załączone pliki Miniatury
   
#20
Środek do czyszczenia chromów,niklu,mosiądzu,miedzi testowałem na swoich kuchenkach Optimusie i Bat oraz kranach w łazience ładnie czyści mosiądz przecena w Rossmanie do 4zł.Nie sugerujcie się ceną choć nie powala to środek jest dobry jak za takie pieniądze.


Załączone pliki Miniatury
   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości