Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wymiana uszczelek - px350
#1
Dzień dobry,

Jako świeżo zarejestrowany użytkownik forum chciałbym wpierw przywitać się z wszystkimi.

Zwracam się z prośbą o podpowiedź co do wymiany uszczelek w PX350 - przede wszystkim interesuje mnie knif na wyciągnięcie tej znajdującej się pod zaworkiem pompki, gdyż dostęp do niej jest dość trudny, a nie chcę narobić szkód.

Dalej czytać mogą jedynie Ci odporni na przynudzanie...

Co do samego tematu lamp, to jakieś dwa lata temu nabyłem leciwą 350-tkę, która wreszcie doczekała się gruntownego przeglądu oraz, miejmy nadzieję, próby rozruchu w najbliższym czasie.

Generalnie stan lampy oceniam na dość dobry jak na egzemplarz wyprodukowany na naszym kontynencie, chociaż do ideału ciut jej brakuje, bo zbiornik ma dwa wgnioty, których usunięcia nie będę się podejmował z powodu zbyt dużego ryzyka i w nadziei na ewentualny zakup dawcy w przyszłości.
(Zdjęcia całości wrzucę w najbliższym czasie).

Po zakupie przesmarowałem tłoczek CX80, aby uzyskał on należytą elastyczność, a tym samym szczelność - rezultat pozytywny.
Po zalaniu zbiornika parafiną i rozpoczęciu pompowania wskazówka manometru leżała przez około 30 pompnięć aż w pewnym momencie wskazała ciśnienie 1atm, a dalszy jej ruch wydawał się dość powolny, jakby nie do końca odzwierciedlała faktyczny wzrost ciśnienia (z racji wieku to raczej nieodosobniony przypadek). Już przed osiągnięciem ciśnienia roboczego na główce dyszy pojawiła się kropelka paliwa, a potem zaczęło ono spływać po rurce zalewając zbiornik. Przy okazji zauważylem również nieszczelność na połączeniu rurki generatora i zbiornika, odpusciłem dalszą walkę i zapadładecyzja o generalnym czyszczeniu lampy, które prowadzę w oparciu o przewodnik podlinkowany w dziale technicznym, z wykorzystaniem dużego zestawu naprawczego oraz przy braku kompletu oryginalnych akcesoriów, które zaginęły u któregoś z poprzednich posiadaczy PX-a...

Gdyby ktoś miał jakieś cenne rady do przekazania - dla nowicjusza lampowego - chętnie poczytam.

Pozdrawiam
#2
Witam,odnowilem juz kilkadziesiat lamp i do wyjecia uszczelki zaworka pompki uzywam drutu zagietego na koncu o 90 stopni.Ale za zwyczaj nie wyciagam uszczelki zakladam oring na zaworek i wkrecam na miejsce to najprostrze rozwiazanie.
#3
Z bólem przyznam że zacząłem wymianę jednej i idzie to gorzej niż po gruzie... ołów wciśnięty jest tak w gniazdo rapida, że nie da się go w prosty sposób wydłubać... pójdę za Twoją radą, ale skoro z tą uszczelką już zacząłem, to muszę skończyć.
Próbowałeś kiedyś wytopić taką uszczelkę?

Edit: nóż do tapet dał jednak radę, udało się też wyciągać uszczelkę parownika. Tę pod zaworkiem zwrotnym zostawię, a nad wymianą będę myślał, jeśli lampa nie będzie trzymać szczelności.

Edit #2:
Poskręcałem całość, odbył się próbny rozruch - efekt poniżej:
https://ibb.co/TgndCZJ
https://youtu.be/xwZO_MHeW9Y

Ciśnienie trzyma świetnie, a pracę lampy ocenić mogą ci bardziej osłuchani z tematem - tu prośba o opinie.
#4
Nie probuj jej wytapiac poniewaz temperatura spowoduje wytopienie lutu z denka cyindra pompki w ktore wkrecony jest zaworek.Wowczas musialbys wylutowac cala pompke ponownie zalutowac denko i cala pompke do zbiornika.
#5
Z lutem masz całkowitą rację... nie przeszło mi to przez myśl.
W przyszłości raczej będę stosował oringi, bo to najszybsze rozwiązanie, a przy tym budżetowe Smile

Największym hitem zestawu okazała się iglica ze sklepu VEST
https://ibb.co/5hC5vFw
po jej wkręceniu nie można nakręcić dyszy. Założyłem starą i dopiero wtedy wszystko do siebie pasowało.
#6
To nie hit. Wszystko jest ok.
Długość popychacza możesz sobie ustawić. Rozkręcasz parownik, wykręcasz pokrętło i wyjmujesz popychacz. W śrpdkowej części jest coś a'la śruba rzymska. Skręcasz/rozkręcasz zmieniając długość.
#7
Jak napisales wczesniej masz lampe o mocy 350 CP a na zdjeciu jest iglica do lampy o mocy 500 CP wiec nie mogla pasowac byla po prostu za gruba.
#8
Bardziej chodziło mi o sam kształt iglicy czy też jakość jej wykonania - ta stara ma stożkowe stoczenie, bo bardziej pasuje do wnętrza dyszy niż ta nieregularna.

Chciałbym dopytać o przybliżenie lat produkcji lampy.
Szkło jest raczej współczesne, natomiast pozostałe części wydają się być oryginalne - nie stwierdziłem żadnych śladów odkręcania elementów rapida/parownika w przeszłości, a na dnie zbiornika brak jakichkolwiek numerów. Można przyjąć lata 1954-1964 jako okres produkcji na podstawie budowy rapida czy to błędne podejście do sprawy?
#9
Zdjecia wykonales przy uruchomoionej lampie wiec niewiele widac sprawdz na denku zbiornika czy nie ma wybitych cyferek.
#10
Dodatkowe zdjęcia lampy:

https://ibb.co/d05WTjN
https://ibb.co/WFH0hQr
https://ibb.co/DD19LHP
https://ibb.co/hsf4dW2
https://ibb.co/z2ghLbQ
https://ibb.co/HqrXHj6
https://ibb.co/yFSDhbt
https://ibb.co/2ghj35N
https://ibb.co/hyf7wmb
https://ibb.co/H4ZWY3x


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości