Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pelikan - kocher i lampa
#1
Spotkał może ktoś kompleny zestaw jak na załączniku??


Załączone pliki Miniatury
   
#2
Kuchenki Pelikan pojawiają się na Allegro, ale takiej lampy nie widziałem. Ją się chyba wsadza do zbiornika zamiast korka ?
#3
Tylko tam na logikę jest miejsce Smile
#4
Ten palnik, to Rusticus firmy Ehrich&Graetz.
Działa na spirytus, wkręcany jest zamiast palnika naftowego w zbiornik lampy naftowej.
Był swego czasu dość popularny, gdyż praktycznie prawie w każdej większej wsi działała gorzelnia więc paliwo do niego było łatwo dostępne i tanie, dużo tańsze niż nafta.
Ten typ palnika był szczególnie popularny podczas I Wojny Światowej gdyż nafta i wszelkie produkty pochodzenia ropnego szły na front.
Najpopularniejszym w owym czasie palnikiem spirytusowym był Kriegslicht firmy Hasag. Wykonany był z blachy stalowej, bo mosiądz, wiadomo, na front.
Hasag produkował także, w czasie pokoju, mosiężne palniki HS No1 i HS No2, i te właśnie są dziś najbardziej łatwe w zdobyciu. Różnią sie one od siebie średnicą gwintu. Były też wersje z różnymi systemami podgrzewania, a właściwie podawania spirytusu do miseczki podgrzewacza. Prostsza wersja wymagała wlania spirytusu nalewakiem, jak w PX-ie, wersja bardziej zaawansowana posiadała pompkę pobierającą spirytus wprost ze zbiornika lampy, oczywiście wersja "pompkowa" posiadała zabezpieczenie przed przelaniem. Nadmiar spirytusu podany pompką przelewał się i wracał z powrotem do zbiornika.
Palniki te wymagały tzw. sztywnych koszulek żarowych.
Palnik działa bezgłośnie, zależnie od marki i rozmiaru produkuje od 20 do nawet 60HK.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości