Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego stal?
#1
Umęczywszy się setnie czyszczeniem uchwytu do lampy z korozji wszelakiej zacząłem się zastanawiać dlaczego tych uchwytów nie robili mosiężnych tylko stalowe? Być może pytanie jest banalne ale nie znam na nie odpowiedzi.
#2
Niech ktoś odpowie, proszę
#3
A o jaki model lampy chodzi i jaki rocznik?
#4
W tej chwili konkretnie czyszczę Vapaluxa M320 ale chodzi mi ogólnie o to czy nie lepiej mieć w uchwycie pręcik mosiężny, a nie stalowy. Dlaczego, skoro wszystko (prawie) zrobione jest z mosiądzu, to robiono stalowe rączki? Czy jest jakaś przyczyna techniczna? Bo chyba nie oszczędność materiału.
#5
Chyba jednak oszczędnośc materiału ... wbrew pozorom w skali całej produkcji oszczędność jest znaczna, a funkcja uchwytu jest taka sama bez względu na rodzaj materiału - co innego zbiornik, kosz czy nawet daszek ...
Skype: kogo..
#6
Dokładnie tak jak pisze KoGo - chodzi też o dostępność materiału vs przeznaczenie. Mosiądz stosowano w tych czasach do czego innego - a stal jest tańsza i bardziej dostępna. Dziś stosuje się mosiądz ze względu na wygląd - produkt wydaje się bardziej ekskluzywny - a w tamtych czasach podchodziło się bardziej praktycznie. Wojna odcisnęła piętno na wielu rzeczach - takie jest moje przemyślenie.
#7
Wielkie dzięki, no to mamy jasność Smile
#8
Myślę, że nie bierzecie pod uwagę jednego ważnego aspektu - przewodnictwa ciepła. Mosiądz ma dwa razy wyższą, co powoduje że taki pałąk bardziej by się nagrzewał od lampy. Widziałem różne modele, np. niektóre Hasagi z połowy lat 30tych są wykonane "na bogato" - wszystkie części konstrukcyjne z mosiądzu, do tego bardzo gruby nikiel, kładziony w zasadzie gdzie się da, jednak i tu pałąki były stalowe. Te lampy były przed wojną drogimi i zaawansowanymi urządzeniami, raczej nie było sensu oszczędzać na jakimś pałąku.
#9
Dzięki Piotrze, właśnie mi chodziło o taką opinię, bo zastanawiałem się, czy nie zrobić sobie pałąków z mosiądzu, żeby uniknąć skrobania i malowania.
#10
W czasach nowożytnych pałąk dorabiam/zastępuję krępując go z drutu/pręta nierdzewnego lub kwasoodpornego o niskiej przewodności cieplnej.
Pozdrawiam.
Dymogeneratory Smok >>> Helica


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości