Lampy Ciśnieniowe

Pełna wersja: Wytrawianie aluminium
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam teraz taki oto temat, ale do końca nie jestem pewny czy moja koncepcja jest prawidłowa.

Jest sobie element mosiężny, do którego 'przyspawało' się aluminium. Chciał bym z niego usunąć aluminium chemicznie. Zdjęcie mechaniczne pozostawiam jako ostateczność.
Czy są środki chemiczne, które wytrawią mi aluminium ale pozostawią nietknięty mosiądz??
NAOH, roztwór wodny, nasycony w temp.pokojowej.
Dzięki HANS.
Sprawdzę więc takie podejście jak tylko kupię NaOH - już namierzony sklep w stolicy.
W reakcji będzie Ci się wydzielał wodór. Uważaj, żeby Ci się z lampy sterowiec nie zrobił. Tongue
Spokojnie.
Część będzie wykręcowna z lampy, nie mówiąc już o wygaszonym ogniu w promieniu 50m Big Grin

Ale o lampie-sterowcu nie myślałem. Brzmi kusząco.
Mój brat kiedyś łapał wodór z reakcji NaOH i aluminium do balonów. Nie pamiętam do czego miało to mu służyć, w każdym bądź razie skończyło się na ich podpalaniu. Huk eksplozji kilkukrotnie przewyższał znane mi fajerwerki hukowe. Smile
Oby z ta latajaca lampa nie wyszlo jak ze sterowcem Hindenburga Big Grin
(15-03-2014, 20:04)Shelton napisał(a): [ -> ]Mój brat kiedyś łapał wodór z reakcji NaOH i aluminium do balonów. Nie pamiętam do czego miało to mu służyć, w każdym bądź razie skończyło się na ich podpalaniu. Huk eksplozji kilkukrotnie przewyższał znane mi fajerwerki hukowe. Smile

Coś mi świta,
Jeszcze w podstawówce na chemii chyba było, że mieszanka wybuchowa to 2 częscie wodoru 1 tlenu. W innych wodór już nie jest tak wybuchowy.