Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
parownik Vapaluxa.
#1
Stoję przed koniecznością oczyszczenia wnętrza parownika w Vapaluxie. Podejrzewam ze osad węglowy uniemożliwia prawidłowe odparowywanie parafiny. Ze względu na specyficzną konstrukcję nie da się rozkręcić ustrojstwa. Z tego co czytam na classiclamps brytole hartują swoje wadliwe parowniki. Rozgrzewają je nad gazem a potem gwałtownie schładzają w naczyniu z woda. Zastanawiam się tylko co zrobić z iglica. Wyciągnąć ją jakoś? Hartować razem z parownikiem?
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#2
Pewnie już masz ten rysunek, ale jak nie to może się przydać. W razie czego graty do Vapaluxa są na base-camp.co.uk. Nie czyściłem nic w ten sposób, ale wykręcałem ze starych lamp zapieczone części np. komorę gazową od gaz-rurki - rozgrzewałem do czerwoności i sru do zimnej wody - zazwyczaj pomagało i odpadał przy okazji syf, czasem trzeba było powtórzyć kilka razy.


Załączone pliki Miniatury
   
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#3
Mnie się udało wyciągnąć iglicę, którą oczyściłem wełną stalową. Do zgazowywywacza, zatkanego parafiną ze świecy, nalałem fosolu, po czym podłubałem dosyć dobrze spasowanym drutem.

Iglicy lepiej nie rozgrzewać, a już szczególnie sprężynki i końcówki z drucikiem do czyszczenia dyszy.

BTW, końcówka z dziurką kapilarną w zgazowywaczu jest wlutowana na twardo. Lepiej nie przesadzać z rozgrzewaniem.
#4
Okej. Naczytałem się o problemach z kontynentalną parafiną w Angielskich lampach. Niby należy stosować izo-parafiny. Zamawiam przerobiony parownik od Dirka Frieborga. www.hytta-antik.de/index.php?p=detail&id=904 ... Tani nie jest, ale nie zamierzam co chwilę ściągać z UK Parowniki. Czas pomyśleć co zrobić z tą dziadowską farbą Smile
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#5
(09-05-2013, 23:34)Tyrell napisał(a): Okej. Naczytałem się o problemach z kontynentalną parafiną w Angielskich lampach. Niby należy stosować izo-parafiny.
Parownik przekrojony (CPL)
...i w przekroju (CPL).
Czyszczenie może byc rzeczywiście nieco upierdliwe.
#6
Jaką rolę pełni górna sprężyna na obrazku "Willis and Bates" (chyba mam tą wersję), ona jest tylko prowadnikiem iglicy, czy w jakiś sposób dociska dyszę?
I jeszcze jedno, czy ten gwint na dole nie chce puścić tylko dlatego, że jest zapieczony, czy jest uszczelniany lutem? Bo gwint "zaworka" jest dodatkowo zabezpieczony lutem miękkim, przynajmniej w moim vapaluxie.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości