Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Efekt Leidenfrosta - mogitanie lampy a stosaowanie różnych paliw
#1
Dzień dobry.

Widzę, że poruszany przez mnie temat przewija się na forum, jednak nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na mój problem. Zakupiłem Petromax HK500. Na stronie sprzedawcy napisane jest, że może być ona zasilana olejem parafinowym lub naftą.

Zakupiłem olej parafinowy lekki o czystości farmaceutycznej. Jest to rzadki olej. Nie ma zapachu. Nie byłem wstanie odpalić lampy na tym oleju. Czy są jakieś różne oleje parafinowe?

Zakupiłem naftę uniwersalną oświetleniową do piecyków firmy Trendex. Skład z etykiety: węglowodory C10-C13, n-alkany, izoalkany cykliczne, aromatyczne <2%, ocenat n-butylu. Lampa na tym paliwie działa, lecz bardzo pulsuje - "pufa".

Pomieszałem dwa wyżej wymienione paliwa w proporcji 50%-50%. Lampa ładnie się nagrzała i odpaliła. Świeciła bardzo ciepłym światłem, bardziej wpadającym w żółć niż biel. Po około 30 min. podszedłem do lampy i zauważyłem, że część siatki nie świeci się, bo jest pokryta sadzą. Sądziłem, że to kwestia regulacji. Zmniejszyłem dopływ paliwa. Siatka pokryła się większą ilością sadzy. Siatka praktycznie przestała się palić a płonęła zwykłym płomieniem. Lampa, a dokładnie jest górna część nagrzała się prawie do czerwoności. Lampę wyłączyłem, schłodziłem. Sadzę z siatki wypaliłem palnikiem gazowym.

Jakie paliwo jest zatem polecane do tej lampy? Z tego co widzę nafta nafcie nie równa. Widzę, że w sprzedaży oferowane są nafty oświetleniowe i nafty rozpuszczalnikowe, które naftami oświetleniowymi nie są. Bardzo proszę o konkretne przykłady produktów, które na 100% sprawdzają się w tych lampach. Niestety bardzo rzadko na opakowaniu jest podany dokładny skład, dlatego proszę o podanie konkretnego, wypróbowanego paliwa (oczywiście poza drogim oryginałem), a nie skład chemiczny.

Poruszany był temat efektu Leidenfrosta. Rozwiązaniem jest wstawienie siatki. Z dostępnych opisów nie wiem, gdzie dokładnie ta siatka miałaby być zamontowana. Czy to ma być siatka miedziana? Jeśli tak, to o jakich oczkach? Gdzie dokładnie ją zamontować? Czy ktoś z państwa byłby uprzejmy podzielić się zdjęciem przedstawiającym takie rozwiązanie? Czy jeżeli zamontował bym do lampy tę siatkę, efekt migotania "pufania" na nafcie, którą wyżej wymieniłem ustanie?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości