Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radius 108 - wykopalisko :)
#1
Cześć Lampiarze, wczoraj pisałem jako lama po kupieniu nowego Petromaxa a dzisiaj mi już odbiło i właśnie uratowałem życie pięknej lampie i chyba złapałem bakcyla na naftę. Śmieszna historia, byłem dziś na wsi z kolegą kupować stary motocykl. W garażu w stercie złomu znalazłem lampę ciśnieniową. Fart nowicjusza? Smile Była tak brudna, zakurzona i ...nie wiem nawet jak to określić. Generalnie nie dało się nawet odczytać jakichkolwiek sygnatur. Po prostu pełen syf ze zdechłymi pająkami i kurzem z kilkudziesięciu chyba lat leżenia w złych warunkach. Przywiozłem toto do domu i ciężko pracowałem 4 godziny. Rozebrałem na czynniki pierwsze, po kolei czyściłem każdy element, prostowałem pogiętą blachę, potem spolerowałem na ile się dało (niestety chrom jest w opłakanym stanie). Na koniec przesmarowałem kluczowe elementy petroleum jelly, natarłem naftą i złożyłem do kupy. Efekt na załączonych fotkach. Skórzany tłok po szybkiej regeneracji i porządnym natarciu wazeliną techniczną dał pięknie ciśnienie. Brakuje tylko szkła i pokrętła. Szkło już znalazłem w polskim sklepie "naftowym" za trochę chore pieniądze i brakuje tylko pokrętła. Oczywiście mogę dorobić z mosiądzu ale gdyby ktoś z Was miał pomysł skąd zdobyć oryginalne to byłbym wdzięczny za info. Domyślam się, że knot powinienem użyć od małego Petromaxa. Oświećcie mnie proszę z jakiego roku może być ta lampa, mniemam że są to lata 50-te. Pozdrawiam serdecznie, Maciek


Załączone pliki Miniatury
               

BR,
Maciek
#2
Odpaliłem Big GrinBig GrinBig Grin


Załączone pliki Miniatury
   

BR,
Maciek
#3
Woow to jakaś wersja eksportowa na Iran. Bardzo rasowe znalezisko. Te lampy były chyba niklowane, co zresztą potwierdzał by stan powierzchni. Porozmawiaj z galwanizerem może warto było by położyć nowe powłoki.
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#4
Mieliśmy kilkanascie tych lamp w przeszłości, "radiusowy" odpowiednik OPTIMUS 930. Armia szwedzka także używała tego modelu więc produkcja nie tylko na Iran. Klosz pasuje od Optimusa 930 (właściwie nigdy nie trafił nam się RADIUS 108 z kloszem RADIUS - zawsze były z kloszami Optimus 930). Od Optimus 200/1200 też na upartego pasuje ale nie prezentuje się tak okazale jak z wypukłym. Bardzo fajna lampa.
#5
Optimus 930 z płóciennym abażurem wygląda naprawdę klimatycznie. Te trzy wyszyte koronki są słodziutkie Smile ... może kiedyś trafię egzemplarz w dobrej cenie
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#6
(22-04-2014, 20:11)Tyrell napisał(a): Optimus 930 z płóciennym abażurem wygląda naprawdę klimatycznie. Te trzy wyszyte koronki są słodziutkie Smile ... może kiedyś trafię egzemplarz w dobrej cenie

A mnie Optimus 930 najbardziej podoba się z niklowanym reflektorem od małego Petromaxa, pasuje idealnie i wygląda rasowo. Postaram się odkopać fotki i wrzucić.

Nie wspomnę o złotym Optimus 930.. nigdy nie udało się nam takiego "dopaść". Narazie mamy mleczny klosz do 930 który cierpliwie czeka na statek matkę Big Grin
#7
To zeszlifujcie nikiel z 930 i spolerujcie ja na błysk. Mosiadz będzie lśnił jak złoto Big Grin
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#8
(23-04-2014, 14:17)Tyrell napisał(a): To zeszlifujcie nikiel z 930 i spolerujcie ja na błysk. Mosiadz będzie lśnił jak złoto Big Grin

hehe najpierw musimy iść na lekcje szlifowania do http://www.ebay.com/usr/balticheritage?_...7675.l2559
#9
zawodowy szlifiarz Smile ... stara radziecka szkoła.
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości