Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Petromax 829B
#1
Moja ulubiona lampka Bundesmax w akcji. Kiedy ją kupiłem miała wygięty parownik, rozbite szkiełko, pajęczyny w rapidzie i inne „atrakcje”. W związku z prostowaniem parownika dołożyłem dodatkowo siateczkę mosiężną do jego środka, którą dobrze toleruje. Oczywiście wymieniłem wszystkie uszczelnienia i wykonałem regulacje. Nie posiada numeru na denku ani daty produkcji, tylko nr kontraktu wojskowego. Działa stabilnie nawet przy niskim ciśnieniu i bez pulsowania.                    
#2
Super lampka

oznaczenie B oznacza że pali na benzynę?
#3
Raczej, że to wojskowy.
#4
Smile 
(27-04-2020, 20:11)Zirkau napisał(a): Super lampka

oznaczenie B oznacza że pali na benzynę?

To chyba oznacza typ lampy pierwotnie zaprojektowany na benzynę, ale później przystosowany (parownik z helisą i inna dysza) do palenia naftą - o czym świadczy także tabliczka z napisem "Benzin verboten"
#5
a nie od kontraktu dla Bundeswehry? Mam ich kilka (kilkanaście) i właśnie zweryfikowałem - na wszystkim mam 829B, a żadna nie była na benzynę.
To moja ulubiona lampka - najczęściej palona.

A powiedz mi - sam ją przerabiałeś z benzynowej? Czy tylko przypuszczasz, ze pierwotnie pracowała na benzynie?
Skype: kogo..
#6
(27-04-2020, 20:54)KoGo napisał(a): a nie od kontraktu dla Bundeswehry? Mam ich kilka (kilkanaście) i właśnie zweryfikowałem - na wszystkim mam 829B, a żadna nie była na benzynę.
To moja ulubiona lampka - najczęściej palona.

A powiedz mi - sam ją przerabiałeś z benzynowej? Czy tylko przypuszczasz, ze pierwotnie pracowała na benzynie?

To tylko moje przypuszczenia na temat literki "B". W lampce nic nie zmieniałem z wyjątkiem wspomnianej siateczki mosiężnej i szybki. Nr kontraktu jest chyba na tabliczce z napisem "Bundeseigentum". Mam jeszcze jedną lampę wojskową (Geniol) i posiada ten sam nr. 6260-12-124-5746. Dodatkowo powyższy Petromax ma jeszcze wybity na tabliczce nr 110. Nie wiem kiedy lampkę wyprodukowano, sądząc po rapidzie - to już raczej lata 60-te.
#7
Cześć.

Na wszelkiej maści niemieckojęzycznych stronach o Petromaxach podają, że litera "B" oznaczała produkt przeznaczony dla wojska Bundeswehr.
Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś ty ze mną. Blask twój i ciepło twoje mnie pocieszają.
#8
No to mamy całkowitą jasność w tym temacie, dziękuję. Skojarzenia "B" z benzyną opierałem trochę na początku filmiku (Petromax 500CP 829B 1962 "Bundesmax"), ale dawno go oglądałem i pewnie coś przekręciłem.
#9
To jest filmik naszego forumowego kolegi o nicku Tyrell i rzeczywiście padają tam takie słowa. Niewykluczone, że to niemieckie strony się mylą i powielają jakiś mit. Wink
Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś ty ze mną. Blask twój i ciepło twoje mnie pocieszają.
#10
Ładna lampka, gratuluję inwencji. Mam tylko pytanko, po co ta mosiężna siateczka? Bez niej lampka gorzej działała?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości