Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wojskowa benzynowa trzypalnikowa kuchenka polskiej produkcji
#1
Witam serdecznie

Postanowiłem zagościć na tym forum ponieważ poszukuję informacji na temat pewnego dziwadła. Jest nim tytułowa kuchenka. Udało mi się nabyć nówkę sztukę, zakonserwowaną jeszcze chyba fabrycznym smarem. Co powinienem wiedzieć przed jej uruchomieniem? Co przeczyścić i na co uważać? Pewne doświadczenie z kuchenkami benzynowymi mam, więc kompletnie zielony nie jestemSmile Ale wiadomo, dobre rady zawsze mile widzianeSmile
Nie ma wybitych żadnych oznaczeń, zbiornik i górny talerzyk wykonane są z jakiejś stali pomalowanej jakby srebrzanką, a palniki i rurki paliwowe mosiężne.

Może ma ktoś jakieś informacje dotyczące tego kochera? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

W załączniku fotki kuchenki, wraz z innymi, bardziej typowymi konstrukcjami dla lepszego zobrazowania jej wielkości.

Pozdrawiam serdecznie
Kamil

       
#2
Hi
wygląda na kocher z wojskowych zestawów sanitarnych z demobilu WP , w komplecie
w szkrzynce są dod.cześci zamienne,pojemniki na paliwo i spirytus.
Viribus unitis
#3
Dzieki kolego!
A masz moze jakies dodatkowe informacje na ten temat? Bo google milczy...
Niestety nie mam zadnych czesci zamiennych, ale z drugiej strony coz moze sie tam zepsuc?Smile
#4
Raczej chodzi o zużycie eksploatacyjne, bo sprzęt bardzo prosty. Tak jak napisał kolega Nemo jest to kuchenka wojskowa, pochodząca z polowego szpitala, która służyła jak palnik pod zbiornik do odkażania sprzętu medycznego. Oznaczenie całego zestawu to "G-14a" i znajdował się on w skrzynce jak z linka:
https://www.google.com/search?q=palnik+w...wPp5765OZM:
Szukaj w googlach po powyższym oznaczeniu a na pewno coś znajdziesz - całe zestawy bywają na allegro - zawsze w stanie nieużywanym, solidnie zakonserwowane.

A tak swoją drogą kuchenka stworzona do tego samego zadania tylko dla USA przez Colemana jest obecnie na aukcji - tak zwana ciuchcia:

https://allegro.pl/oferta/kuchenka-armii...7824114449
Skype: kogo..
#5
Ok to już będę wiedział gdzie szukać. Dzięki za info.
Rozumiem że kuchenka chodzi na nafcie lub spirytusie, pewnie zależnie od dysz?
No nic, pozostaje mi ją sprawdzić. Coś czuję że robotę będzie robićSmile
#6
Na spirytusie raczej nie będzie pracować.
Skype: kogo..
#7
To czym ja zalac? Benzyna czy nafta?
#8
Ja z ostrożności zacząłbym od nafty... te kuchenki powinny chodzić na większości paliw - również na ON, kopcąc przy tym konkretnie zanim się rozgrzeją. W zestawach zazwyczaj były 2 komplety dysz, ale nie wiem czy tylko jako zapas, czy o różnych średnicach otworu.
Skype: kogo..
#9
Witam ponownie
Próbowałem dziś na nafcie i niestety lipa, jest chyba jakiś problem z zaworkiem przy pompce. Czuć że pompka spręża jednak powietrze nie trafia do środa. Da się ten zaworek jakoś wykręcić i wyczyścić? Jeśli tak to jak i czymSmile
#10
prawdopodobnie w zaworku poszła korkowa lub gumowa uszczelka ,w zależności jakie zawór ma zakończenie wykrecisz go z baniaka srubokrętem lub specjalnym kluczem,
winna być też pod zaworem ołowiana uszczelka, jesli zbiornik jest stalowy wypłukaj go z resztek rdzy bo zatkają się dysze
Viribus unitis


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości