Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pompka Petromax 828/300HK
#1
Zabrałem się dzisiaj za kupionego kiedyś Petromaxa 828/300HK. Trochę wybrakowany i zapuszczony - no ale przedwojenny rodowód i czerwona czapeczka zmotywowały mnie do działania.
Przed czyszczeniem chciałem sprawdzić które z braków mogę uzupełnić nazbieranymi częściami. No i tak: rapid podpasuje nowy (tak wiem - przed wojną był inny, ale chodzi o to, aby lampa działała), parownik mam, manometr kupię w pelamie / vescie / hyttcie.
No i pojawił się problem: pompka, a konkretnie gwint pompki. Próbowałem z pompkami Petromaxa, Geniola i Optimusa. Gwint (98) w zbiorniku jest minimalnie szerszy. Nakrętka (42) nie pasuje. Tłoczek przesuwa się luźno i też nie wydaje mi się aby chciał cokolwiek napompować. W nowszych lampach pracuje ciasno i pompuje bez problemu.
Można gdzieś dostać ten element czy raczej tylko demobil? Może ktoś z forum poratuje?
Maciek
#2
Odkopię trochę temat
Czy części typu dy za iglica będzie pasowała od 250HK oraz reszta części. Pytanie moje z tąd iż nie mogę znaleźć nigdzie częćci do 300HK.
Oraz co oznacza wyryty na dnie nr 140
#3
(09-02-2022, 12:56)sebka34 napisał(a): Odkopię trochę temat
Czy części typu dy za iglica będzie pasowała od 250HK oraz reszta części. Pytanie moje z tąd iż nie mogę znaleźć nigdzie częćci do 300HK.
Oraz co oznacza wyryty na dnie nr 140

pasują od 250 tylko dysza ma większa średnice otworu na boku dyszy bedzie 300 ale na dyszy 250 też ujedzie, data prod. 1/40 r.
Viribus unitis
#4
Macie jakiś patent na wykręcenie dolnego zaworka pompki? . Lampa wyczyszczona przepłukana. Musiałem wymienić dolny zawór palnika nieszczelny. Dysza drożna lecz na iglicy brak pręcika czyszczącego dyszę. Rapid ma uszkodzoną uszczelkę i paliwo wycieka. To tyle z pierwszych odkryć niedoskonałości.


Załączone pliki Miniatury
   
#5
Do wykręcenia zaworka potrzebujesz specjalnego klucza , w Polsce raczej ciężko takowy zakupić . Można poszukać na eBay lub dorobić samemu .
#6
Dorobienie nie było by problemu lecz musiał bym najpierw mieć wykręcony zawór by dać ślusarzowi na wzór.
#7
Jest szansa że po wymianie uszczelki młoteczka rapida nie będzie ulewała lampa Rapid nafty. Czy to normalne że będzie ulewała?
#8
Nie będzie.
Rapid musi być szczelny bo poza naftą uciekałoby powietrze. A tym samym lampa bardzo szybko by gasła.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości