Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wypalanie siatki
#1
Spaliłem kilkanaście siatek w Px 826 spiro i przytrafiło mi się w tej lampie drugi raz takie zdarzenie które spróbuję opisać.
Przeważnie podczas pierwszego spalania uzyskiwałem kształt siateczki w formie małej żarówki, ale za którymś razem w siatce w dolnej części utworzył się otwór o średnicy ok. 1cm i jej kształt przypominał odwrócony do dołu kieliszek Sad. Potraktowałem to jako wadę i wypaliłem siatkę powtórnie. Zjawisko to pojawiło się po kilku spaleniach ponownie, nie reagowałem i o dziwo lampa pracuje poprawnie (ta sama jasność).
Jakie są wasze doświadczenia z pierwszym wypalaniem nowych siatek?
Pozdrawiam.
Dymogeneratory Smok >>> Helica
#2
NIE WOLNO UŻYWAĆ LAMPY Z OTWOREM W SIATCE !!!

Przy normalnej pracy temperatura płomienia wytracana jest na siatce i zamieniana w światło. Przy otworze w siatce płomień dużo bardziej niż normalnie ogrzewa dolną część lampy, w tym zbiornik i ołowiane uszczelki. Może to doprowadzić do stopienia uszczelek, uszkodzenia zbiornika i cholera wie czego jeszcze z eksplozją i pożarem włącznie. Niby przy spirytusie nie ma takiego ciśnienia w zbiorniku, ale mimo wszystko to jest problem.
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#3
       
najlepiej siatkę opalic po raz pierwszy nad pogrzewaczem,
dziura na boku siatki powoduje charakterystyczne pękniecie
szklanego cylindra,lampa jest bezpieczna z chwila rozszczelnienia zbiornika spada cisnienie
i lampa gaśnie
Viribus unitis
#4
W przypadku nafty tak, spadek ciśnienia wyłącza lampę (choć znane są przypadki eksplozji petromaxów), ale w przypadku spirytusu nie koniecznie - mocne podgrzanie zbiornika i rozszczelnienie przy parowniku może spowodować gwałtowny wyciek oparów spirytusu zmieszanych z powietrzem - taki swoisty RAPID Smile

Tutaj trochę do poczytania po angielsku: http://www.petromax.nl/petromax_tale/petromax_myth.html i tutaj: http://www.petromax.nl/petromax_tale/pet...th_qa.html

Cytat gdzieś ze środka: Like a lot of lanterns the mantle in a Petromax hangs down from the burner. Petromax mantles are sewn with a gather at the bottom and it is possible for there to be a small hole at the lowest point. Therefore it is possible to get a spike of flame vertically down from the mantle. This flame can reach the top of the bolt which holds the globe cage in place. The lower end of this bolt is screwed directly into the top of the fount so it is possible to heat the top of the fount with conducted heat through the bolt, maybe to the melting point of the solder and lead seals.
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#5
Chyba ze dwa razy zdarzylo mi sie ze siatka pekla u gory za ktoryms razem odpalania z powodu wstrzasow I dalej swiecila poprawnieSmile jednak zaraz ja wymienialem z obawy ze zostanie uszkodzony ceramiczny Brenner, jednak najczesciej jedyna konsekwencja uszkodzonej siatki jest pekniete szklo. Dlatego na siatce raczej nie warto oszczedzac.
#6
Piszecie, że pierwszy raz siatkę należy przepalić nad podgrzewaczem, znalazłem jednak w sieci parę filmików gdzie siatka jest po prostu podpalona zapałką, jeden z nich: http://www.youtube.com/watch?v=9KlL_xUj-go
Czy to jest dopuszczalny sposób przepalania nowej siatki???

I czy zawracać na coś szczególną uwagę przy samym montażu siatki?? czegoś nie dotykać? coś wyczyścić??
#7
To filmik jednego z użytkowników forum Smile
#8
No proszę, widać że nie dość że świat jest mały to przestrzeń w sieci się zawęża do pewnych kręgów. Więc jak w końcu z tym wypalaniem??
#9
Co kraj to obyczaj. Stara Irlandzka szkoła mówi, że nową siateczkę należy formować nad ogniem dwukrotnie zalanego spirytusem korytka. Dla utrwalenia powierzchni lampa powinna potem świecić przynajmniej przez godzinę. Myślę, że w temacie nie ma co wyważać otwartych drzwi. Podobnie jak rozmiary mosiężnej siatki w parowniku, zagadnienie należy do kanonu doświadczeń naszych przodków. Irlandzka bieda i front Stalingradzki nie mogą się mylić! Smile
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#10
(02-11-2013, 20:00)Tyrell napisał(a): nową siateczkę należy formować nad ogniem dwukrotnie zalanego spirytusem korytka.

Owe korytko to inaczej nazywana nerka???


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości