Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vapalux Halifax z giełdy
#1
Kupiłem dzisiaj fajnego Vapaluxa Halifaxa z 1943r. Kosztował mnie 60 złotych Big Grin
Jest kompletny nie licząc stłuczonego szkła, które chyba i tak nie jest oryginalne - przypomina mi kawałek poniemieckiego słoika. Na zbiorniku jest rdza, ale to tylko powierzchowny nalot. w zbiorniku jest czysto, nie ma szlamu często spotykanego w ciśnieniówkach.
Niestety iglica w czasie wyciągania oderwała mi się od trzpienia i została w dyszy, a może już wcześniej była urwana i tkwiła w dyszy. Na szczęście udało się ją wyciągnąć szczypcami do góry. Mam nadzieję, że dysza ma prawidłową średnicę. Nową iglicę szybko dorobiłem.

Teraz w wolnym czasie będę przy nim dłubał. Trzeba też kupić szkło i siatkę.
Na pelam.de widziałem klosze do vapaluxa po 15 E, są też siatki. Ktoś z Was już kupował w pelamie? Nie ma problemów z wysyłką do Polski?

Przy okazji kupiłem też fajną kankę na naftę Smile
       
#2
Nie ma problemu. Już kilka razy zamawiałem u nich części. W sumie całe, oryginalne szkło było by najwięcej warte w tej lampie.
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#3
Te lampy się w miarę łatwo doprowadza do stanu używalności jak rdza jest tylko z zewnątrz i nie ma wżerów za bardzo - zbiornik papierkiem i pomalować lakierem samochodowym, a resztę papierkiem i wypolerować. Na fettleboxie są dostępne wszystkie uszczelki: http://fettlebox.co.uk/index.php?seo_pat...340aea691f problemem w tych lampach może być generator - jak się zużyje to trzeba go wymienić - nie da się naprawić. Lampa powinna palić bez szkła w zamkniętym pomieszczeniu, więc tą część sobie możesz na koniec zostawić. Nie wiem w jakim stanie jest ta górna nakładka na daszek, ale znam kogoś kto robi repliki z mosiądzu w razie czego.

PS Fajna szopa Smile


Załączone pliki Miniatury
   
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#4
Rdza jest tylko powierzchowna, nie ma żadnych wżerów. Generator/ parownik też wygląda dobrze, lampa chyba nie była intensywnie użytkowana. Na czapeczce jest mocno poobijana emalia i tam gdzie jej brakuje oczywiście jest rdza. W zasadzie można by spróbować nałożyć nową emalię. Nigdy tego nie robiłem, ale mam piecyk hartowniczy i od pewnego czasu planuje że "kiedyś" spróbuję się pobawić w emaliowanie.
Zastanawiam się, czy robić tą lampę "na błysk", czy zakonserwować ją w obecnym stanie + wymiana szkła i oczywiście doprowadzenie do pełnej sprawności...
Póki co, mam inne rzeczy do roboty, a Vapalux stoi na biurku i czeka Smile
(29-04-2013, 09:47)michal napisał(a): PS Fajna szopa Smile
wiem, wiem, straszny mam bajzel Wink
#5
(29-04-2013, 00:07)Teigrek napisał(a): Kupiłem dzisiaj fajnego Vapaluxa Halifaxa z 1943r. Kosztował mnie 60 złotych Big Grin
Jest kompletny nie licząc stłuczonego szkła, które chyba i tak nie jest oryginalne - przypomina mi kawałek poniemieckiego słoika. Na zbiorniku jest rdza, ale to tylko powierzchowny nalot. w zbiorniku jest czysto, nie ma szlamu często spotykanego w ciśnieniówkach.
Niestety iglica w czasie wyciągania oderwała mi się od trzpienia i została w dyszy, a może już wcześniej była urwana i tkwiła w dyszy. Na szczęście udało się ją wyciągnąć szczypcami do góry. Mam nadzieję, że dysza ma prawidłową średnicę. Nową iglicę szybko dorobiłem.

Teraz w wolnym czasie będę przy nim dłubał. Trzeba też kupić szkło i siatkę.
Na pelam.de widziałem klosze do vapaluxa po 15 E, są też siatki. Ktoś z Was już kupował w pelamie? Nie ma problemów z wysyłką do Polski?

Przy okazji kupiłem też fajną kankę na naftę Smile

Za dwa tygodnie jadę do Polski, szkła do Vapaluxa są po 50 złotych, może zdążyłbym kupić?
#6
(30-04-2013, 15:56)alenstein napisał(a): Za dwa tygodnie jadę do Polski, szkła do Vapaluxa są po 50 złotych, może zdążyłbym kupić?
Czy mam to rozumieć jak propozycję? Smile

Przed chwilą Vapalux przeszedł próbę wiaderkową z wynikiem bardzo dobrym.
I zapadła decyzja -Lampa zostanie w stanie oryginalnym, nie będę odświeżał malatury.
#7
Zapomnialem napisac ze mieszkam lub raczej pracuje w Anglii. Tu juz od kilku lat mozolnie przeczesuje ichnie bazarki i gieldy staroci, to ja miedzy innymi zasilam mozolnie nasz rynek w angielskie cisnieniowki i inne rzeczy zbedne Anglikom a nam tak potrzebne. Tez mam dwa Vapaluxy i ostatnio, w ubieglym tygodniu znalazlem stronke z roznymi szklami do lamp, jak bedziesz chcial to moze bym zamowil?
#8
(01-05-2013, 02:31)alenstein napisał(a): jak bedziesz chcial to moze bym zamowil?
Jestem jak najbardziej zainteresowany Big Grin wysłałem Ci prywatną wiadomość w tej sprawie.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości