Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Petromax 826
#11
Niecierpliwie czekam na widok całości Smile
#12
@ Michal możesz użyć jako wylewki żywicy epidian 53 sprawdziłem pozytywnie na własnej bańce Smile jest dostępna w różnych pojemnościach. W moim PX 836 otwór w zbiorniku pod parownik jest umieszczony centralnie. Skąd te różnice konstrukcyjne ?
Pozdrawiam.
Dymogeneratory Smok >>> Helica
#13
Wiem, można użyć żywicy, ale POR15 i tak będę musiał użyć do innych zbiorników, gdzie otwory były nie tylko na dnie - da się go ładnie rozprowadzić na ściankach i nie spływa.

Petromax 826 była produkowana dosyć długo - widziałem egzemplarz z 1938r a pewnie są też starsze - przez lata zmieniał się design nie tylko parownika ale i górnego daszka, pokręteł, tabliczki znamionowej itp. Centralne umieszczenie parownika pozwala przerobić lampę na 'stołową' wsadzając odpowiednią przedłużkę i nogę pomiędzy zbiornik a resztę lampy. Mój jest na pewno sprzed 53 roku, ale nie wiem dokładnie z kiedy. Twój jest z innych lat produkcji, różni się nie tylko parownikiem - daszek ma inny kształt, górna część jest zupełnie inna (w mojej wysokość rury mieszalnika reguluje się nakrętkami przy brennerze u Ciebie klasycznie jak w nowych Px'ach). Ponieważ 826 był produkowany zarówno przed jak i po II Wojnie Światowej, możliwe jest, że część egzemplarzy na rynku pochodzi ze starej fabryki Petromaxa w Berlinie uruchomionej po wojnie na kilka lat przez 'sowietów' i również stąd mogą wynikać różnice w wyglądzie. Jeśli masz na dnie wybite cyferki, to można próbować ją datować. Tutaj jest trochę informacji na temat wieku Pxów http://www.petromax.nl/PX_datum.html
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#14
Moja 826 nie posiada wybitych na denku żadnych oznaczeń. Jej wiek można tylko oznaczyć na podstawie dostępnych katalogów. W moim studium na podstawie strony którą podrzuciłeś wychodzi że wyprodukowana została przed rokiem 1939.
Pozdrawiam.
Dymogeneratory Smok >>> Helica
#15
Możliwe, nie wiem które części masz wymienione na nowsze. Ale cała góra wygląda raczej na dużo młodszą - początek lat 50-tych.
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#16
Następny level - zbiornik skończony. Zostało trochę rys i wgniotek ale zdecydowałem nic z nimi nie robić. Wypchnięcie ich byłoby dosyć trudne a nadmierne szlifowanie osłabiło by metal. Poza tym takie ślady pozostawiają trochę historii lampie. Nad dołem się specjalnie nie rozwodziłem Smile W międzyczasie robi się armatura. Najgorsze już chyba za mną, ale polerowanie kosza też nie będzie łatwe.


Załączone pliki Miniatury
                   
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#17
Efekty popołudniowego dłubania Smile Wszystko wygląda nieźle, ale parownik ma kilka dziwnych wgniotek, jakby go ktoś młotkiem okładał. Nakrętka też jest mocno poharatana. Muszę założyć go do innej lampy i zobaczyć czy działa bez problemu. Na chwilę obecną na pewno muszę kupić pokrętło (chociaż chyba mam gdzieś w gratach odpowiednie z epoki wolne) oraz blachę łączącą kosz z obudową (2 euro) - za bardzo zardzewiała - można jej używać, ale będzie brzydko wyglądać. Na tą chwilę jestem przekonany, że za tą cenę było warto wziąć tą lampę Smile Do zrobienia został kosz i uchwyt - może uda się jutro Smile


Załączone pliki Miniatury
           
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#18
(06-05-2013, 19:43)michal napisał(a): góra wygląda raczej na dużo młodszą - początek lat 50-tych.
Masz oko Smile.
Góra jest założona zastępczo od 500-ki. Oryginał ( czapka górna) tamtej epoki składał się z dwóch części i jest niekompletny. Brakuje mi małego daszka który jest przykręcany dwoma wkrętami. Może kiedyś się znajdzie Smile i zamienią się miejscami.
Pozdrawiam.
Dymogeneratory Smok >>> Helica
#19
Daszek na pewno, ale też całe mocowanie gaz-rurki (#117) jest po 52 roku. Ale to są pierdoły, ważne, że świeci i cieszy właściciela Smile Jakbyś chciał zrobić replikę 'czapki', to w PL niejaki Pan Rosik http://www.rosik.pl/wyoblanie-tloczenie-...yka,8.html wyobla metal na zamówienie. Trzeba mu tylko rysunek zwymiarowany podesłać. Nie mam pojęcia niestety ile to kosztuje. W UK kolega robi zamienniki 'czapek' do Tilleyów i Vapaluxów - gotowy mosiężny poniżej 10 funciaków wychodzi.
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#20
Dzięki za info.
Mocowanie fajki wygniło (utleniło się), żeby było jasno Smile trzeba sobie jakoś radzić. Szczegóły na fotce.
Pozdrawiam.


Załączone pliki Miniatury
   
Dymogeneratory Smok >>> Helica


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości