Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oznaczenia na lampach
#1
Witam. Czy ktoś z was spotkał się ze specyficznymi oznaczeniami organizacji na lampach lub szkle? Chodzi mi o okres przedwojenny i produkcję z terenów III Rzeszy ... Największą nadzieję upatruje w stowarzyszeniu "Kraft durch Freude" krzewiącą sport i aktywny wypoczynek. Dorzucam symbolikę tej organizacji i kilka plakatów. Smile

           

Na środowym plakacie widać dumę tej organizacji - ośrodek Prora, oraz statek Wilhelm Gustloff Smile
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#2
Raz tylko widzialem hasaga, ktory nalezal do organizacji Todt. Nie byl jednak jakos firmowo oznaczony, po prostu od spodu ktos napisal farba "Todt". Szkla zdarzaja sie robione pod konkretnych dilerow na swiecie np. w Indich, Indonezji czy Argentynie ale zadnych faszystowskich nie widzialem nigdy.

Z pewnoscia cisnieniowki byly uzywane przez armie i Hitlerjugend, bo sa znajdowane na ich stanowiskach wraz z innym sprzetem, ale to standardowe modele w chromie.

Ps. Sorry za brak polskich znakow, ale pisze z telefonu.
#3
Jako ze to po trochu moja dzialka, wiec ostatnio widzialem fotke w ksiazce z czesciami Petromaxa z obozu RAD na Mazurach, wiec musiala byc na wyposazeniu i moj kolega znalazl Petromax Baby na ziemiankach z konca 1944 wiec musiala byc na wyposazeniu WH. Inna rzecz, ze na Ebayu ostatnio bbylo kilka skrzyn z lampami WH i byly to Px Baby a nie jak bym oczekiwal Px 2827, co jest dla mnie troche zaskakujace, wie ktos cos wiecej na [/align]ten temat?
#4
Podejrzewam że w ramach Volkssturmu kierowano na front wszelkie możliwe rezerwy materiałowe i osobowe. Z bronią w ramach tych jednostek było bardzo podobnie. Wykorzystywano wszelkie możliwe samopały Smile ... jedyną ciekawą konstrukcją w rękach "pospolitego ruszenia" były Panzerfausty prosto z fabryk Hasaga.
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like … victory"
#5
No dobrze, to byly ostatnie rezerwy, lecz jak wytlumaczysz to ze trafiaja sie skrzynie z Px Baby a bardzo rzadko mozna spotkac skrzynie z Px 2827. Wiesz o czym mowie bo obaj drazymy ten temat, moze Nemo wie cos wiecej?
#6
Gdzie były skrzynie z Petromaxami Baby? Masz jakieś linki? Ja widziałem tylko takie z 827B. Zdaje się, że te skrzynie były produkowane tylko przez jakiś krótki okres w 1942 r. Wojskowe Hasagi 351L były wypuszczane w zwykłych tekturowych pudełkach, widać to bo często takie goszczą na Ebayu, ale nigdy nie udało mi się spotkać Px2827 w oryginalnym opakowaniu.

Inne, rzadziej spotykane lampy wojskowe Petromaxa to: 2821 i 2826, ale też nigdy nie spotkałem ich w komplecie ze skrzynią.

Co do wojskowych lamp to Wehrmacht używał jeszcze austriackich Ditmarów. Na pewno były tam modele M.36 Feldlampe (w skrzyniach) wyprodukowane specjalnie dla armii austriackiej, wcielonej w 38r. do Wehrmachtu. Prawdopodobnie później w czasie wojny Ditmar robił też dla wojska model 506 i podobne o mocy 300cp w stali z emaliowanym na szaro kapeluszem, co tłumaczyłoby dużą ilość tych lamp na polskich ziemiach.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości