Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
„Polmet“ Polska Fabryka. Lamp, latarń i wyrobów metalowych wszel kiego rodzaju Spółk
#11
Wygrałeś internety. Wszystkie. To jest spirytus - grawitacja nie? Czego brakuje? Będziesz uruchamiał? :-) Więcej zdjęć poproszę :-)
Musi być dosyć światła, żeby przy nim widzieć ciemność.
#12
Jakie internety wygrałem ? nie kumam.
Na razie nie będe uruchamiał, może zimą, bdęzie więcej czasu.
#13
(02-07-2014, 01:07)HansDKW napisał(a): Jakie internety wygrałem ? nie kumam.
Na razie nie będe uruchamiał, może zimą, bdęzie więcej czasu.
Napewno Michal mial na mysli ze nabyles rzadka sztuke na lampiarskim rynku -Rarytas . Nie daj nam czekac do zimy pokaz ten skarb w calej krasie.!
#14
Co nabyłem, to wiem doskonale.Inaczej nie zabuliłbym tyle kasy dobrowolnie, mało tego z zadowoleniem nawet wydałem tę kasę.
Ale lampidło musi poczekać na dłuugieee jesienno-zimowe popołudnia i wieczory (a nieraz nawet noce, jak jestem w amoku), bo lampy to tylko jeden z interesujących mnie tematów.A teraz jest sezon na inne moje wariactwa, którym zimą czy nawet jesienią nie mam ochoty się poświęcać.
SORY, ALE TAKI MAMY KLIMAT.
Big Grin Big Grin Big Grin
#15
Lampa bardzo ładna, faktycznie należy pogratulować Koledze, bo nieczęsto są one spotykane zarówno u nas jak i zagranicą.
Niestety, nie jest to jednak nasza rodzima myśl techniczna. To jest konstrukcja angielskiej firmy Kitson, jeden z wcześniejszych modeli, będący w sprzedaży już przed I wojną światową. Nie jestem pewien czy w Polmecie we Lwowie robili je na licencji, czy sprowadzali całe lampy, ale w swoich materiałach zawsze wyraźnie rozróżniają lampy systemu Polmet i systemu Kitson. Jak będę miał okazję zajrzeć do swoich "papirów", to może znajdę coś więcej.

W każdym razie, taka lampka to jest trafienie roku, więc ponownie gratuluję i zazdroszczę Smile
#16
(02-07-2014, 20:20)HansDKW napisał(a): ...bo lampy to tylko jeden z interesujących mnie tematów.A teraz jest sezon na inne moje wariactwa, którym zimą czy nawet jesienią nie mam ochoty się poświęcać.
SORY, ALE TAKI MAMY KLIMAT.
Big Grin Big Grin Big Grin

...bardzo Ciebie rozumiem Smile

BR,
Maciek
#17
(03-07-2014, 00:13)piotr napisał(a): Lampa bardzo ładna, faktycznie należy pogratulować Koledze, bo nieczęsto są one spotykane zarówno u nas jak i zagranicą.
Niestety, nie jest to jednak nasza rodzima myśl techniczna. To jest konstrukcja angielskiej firmy Kitson, jeden z wcześniejszych modeli, będący w sprzedaży już przed I wojną światową. Nie jestem pewien czy w Polmecie we Lwowie robili je na licencji, czy sprowadzali całe lampy, ale w swoich materiałach zawsze wyraźnie rozróżniają lampy systemu Polmet i systemu Kitson. Jak będę miał okazję zajrzeć do swoich "papirów", to może znajdę coś więcej.

W każdym razie, taka lampka to jest trafienie roku, więc ponownie gratuluję i zazdroszczę Smile

I miałeś już okazję zajrzeć do Twoich "papirów"?
To ważne jest! bo nigdzie nic nie mogę o tym Kitson`ie nic znaleźć oprócz
polskiej strony traktującej o oświetleniu dawnego Lublina.
A na mojej lampie nie na nigdzie sygnatury Kitson`a, wiec system Polmet czy Kitson???
Pelam i Hytta też nic o Kitsonie nie wspominają.
#18
Dobrze, że przypomniałeś bo akurat mam do nich dostęp.

Nie widzę Twojego modelu w ofercie Polmetu, ale to jest na pewno Kitson. Lampy jak Twoja były już sprzedawane w Warszawie przed pierwszą wojną światową przez firmę "Promień" także jako system Kitson. W latach dwudziestych gdy powstawał Polmet był to już duży przeżytek gdyż, na stałe weszły od użycia lampy tzw. inwertowane - z koszulką zwróconą w dół. Zakładałbym więc czas powstania na początkowy okres produkcji, czyli lata 20te.

Co do rozróżniania przez firmę Polmet syst. Kitson i syst. Polmet zamieszczam starą reklamę:
   

Dla porównania wrzucam kilka modeli Kitsona z CPL, nie ma identycznego, ale widać duże podobieństwo. Drobne różnice konstrukcyjne wskazują moim zdaniem na własną produkcję Polmetu.

http://www.classicpressurelamps.com/foru...t/new/#NEW
http://www.classicpressurelamps.com/foru...t/new/#NEW
http://www.classicpressurelamps.com/foru...t/new/#NEW
#19
DZIĘKI Big Grin
Ale mimo Twojego trudu dalej nie wiadomo jak wyglądała lampa systemu Kitson,
a jak systemu Polmet Sad
A może był to wspólny wynalazek "system Kitson-Polmet ???
Na reklamie, którą zamieściłeś jest pokazana "ulicznica" i "domownica" , ale bez rozróżnienia systemu niestety Sad

Oooo, dopiero teraz zobaczyłem linki, dzięki, zaraz będę badał sprawę Smile

No i moja wygląda na starszą niż te wszystkie, różnice w budowie zbiornika,
zaworów, palnika,kolor emalii czy brak śladów po tabliczkach Kitsona wskazują moim zdaniem na produkcje Lwowską.
#20
No fakt, reklama Polmetu niewiele mówi, ale w ten niejasny sposób reklamują się także na innych materiałach. Też myślę, że lampka powstała we Lwowie, jednak na obcej licencji.

Wiele wyjaśnia ta fotka - po 1910 r. Warszawa firma Promień. Także opisana jako angielski system Kitson.
   


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości